Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-12-07 15:29:12
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Jesienno-zimowa aura to sezon chorobowy. W tym okresie nie jest trudno o przeziębienie, które może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli zostanie zlekceważone. Warto zatem poznać podstawowe środki zaradcze, dzięki którym przeziębienie u niemowlaka przeminie bez konieczności podejmowania interwencji lekarskiej.
Przeziębienie u maluszka objawia się dokładnie tak samo jak u osób dorosłych. Pojawiające się symptomy są jednak dużo bardziej uciążliwe – między innymi ze względu na fakt, że dziecko nie potrafi samodzielnie opróżnić nosa, a ponadto u niemowląt stosowanie wielu leków nie jest wskazane.
Jeżeli zauważysz objawy, takie jak:
należy podjąć działania pozwalające na złagodzenie symptomów przeziębienia.
Przeziębienie u niemowlaka może bardzo szybko przerodzić się np. w zapalenie ucha środkowego. Dlatego po wystąpieniu pierwszych objawów infekcji, należy zacząć działać.
W związku z tym, że maluch nie jest w stanie samodzielnie usunąć zalegającej wydzieliny, koniecznością jest jego opróżnianie przez rodzica. Pomogą w tym specjalne aspiratory, dzięki którym szybko i efektywnie odciągniesz zalegający katar.
Korzystając z aspiratorów, pamiętaj o nawilżeniu błony śluzowej z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej.
W złagodzeniu objawów przeziębienia pomogą inhalacje. Wykonywane solą fizjologiczną, nawilżają błonę śluzową, ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny, łagodzą dolegliwości bólowe.
Chociaż można wykonywać klasyczne inhalacje, przy niemowlętach warto zaopatrzyć się w nebulizator – takie urządzenie eliminuje ryzyko oparzenia się parującą cieczą.
W łagodzeniu objawów przeziębienia pomóc mogą maści rozgrzewające. Ich rola sprowadza się jednak nie tylko do rozgrzewania, ale również ułatwienia oddychania ze względu na zawartość mentolu czy olejków eterycznych.
Maści rozgrzewające dostępne są w aptekach bez recepty. Warto poprosić o pomoc farmaceutę w wyborze preparatu dostosowanego do wieku niemowlęcia.
W przypadku, gdy malucha męczy silny kaszel, warto wprowadzić oklepywanie pleców. Dłonią złożoną w łódkę, delikatnie poklepuj ciało. W ten sposób wspomożesz odrywanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach.
Konsultacji pediatrycznej zawsze wymagają objawy przeziębienia, które dotykają niemowlę młodsze niż 6 miesięcy. Natomiast w przypadku starszych dzieci do lekarza warto udać się wówczas, gdy:
Należy także pamiętać, że do pediatry można zgłosić się zawsze, gdy stan zdrowia dziecka budzi wątpliwości.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.